PLNÉ POLYKARBONÁTOVÉ DESKY

Plné polykarbonátové desky svým vzhledem připomínají sklo nebo plexi, na rozdíl od těchto materiálů jsou prakticky nerozbitné (houževnaté a tudíž odolné vůči nárazům). Standardně jsou dodávány čiré (bezbarvé), výrobce nabízí i zabarvené (bílé, hnědé, šedé). Základní formát je 2050 x 3050mm, na přání provádíme pravoúhlé formátování (podmínkou je odběr i vzniklých odřezků). Dle záručních podmínek výrobců poskytujeme desetiletou záruku, prodáváme především značky Makrolon a Palsun.

Dostupné síly:

Makrolon® mono GP (bez UV filtru)

 čirá 099 - rozměr 1250 x 2050mm - síly 0,75; 1 a 1,5 mm

Makrolon® mono UV (s UV filtrem)

čirá 2099 - rozměr 2050 x 3050mm - síly 2; 3; 4; 5; 6; 8; 10; 12 a 15mm

ostatní typy, síly, rozměry a barvy na dotaz

UV filtr chrání materiál před stárnutím vlivem atmosférických vlivů a zvyšuje tak jeho životnost. 

Vlastnosti polykarbonátu umožňují jeho použití při okolních teplotách od – 100 °C do + 120 °C. Mimo speciálně upravených desek (Makrolon mono AR s vrstvou proti poškrábání, zvyšující chemickou odolnost) je možné ohýbat je za studena do poloměru 150 * síla desky v mm. Zároveň je možné desky tepelně tvářet.


Díky vysoké průsvitnosti, hladkému povrchu a praktické nerozbitnosti nacházejí plné PC desky široké uplatnění v různých odvětvích, a to jak v interiérových (bez UV filtru), tak i v exteriérových aplikacích (výhradně s UV filtrem) . Jako základní surovina se používá vysoce kvalitní polykarbonátový granulát od německé firmy Bayer A.G.

Protože se jedná o druh plastu, je možné tyto desky poškrábat. Škrábance není možné odstranit (leštěním dochází ke zmatnění materiálu a odstranění ochranné UV vrstvy).

Polykarbonát bez UV filtru

Tyto desky nejsou opatřeny UV ochranou, nacházejí uplatnění pro použití pouze v interiérech a jsou vhodné k tepelnému tváření.

Makrolon® mono GP

běžně dostupné v síle 0,75 a 1mm, ve větších sílách pouze v paletovém množství

Makrolon® mono NR „non reflective“

desky s antireflexním povrchem - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® mono FR „flame retardant“

 desky s vylepšenou klasifikací požární odolnosti - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® mono FG „food grade“

čiré transparentní desky pro použití ve styku s potravinami a v medicíně - dostupnost a cena na vyžádání

Polykarbonát s UV filtrem

Makrolon® mono UV

desky s oboustranným UV filtrem - běžně v síle 2 až 15mm

Makrolon® mono UV strukturované

desky se strukturovaným povrchem - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® mono UV CC „climate control“

desky snižuje nárůst teploty vlivem slunečního záření, neboť odfiltrovávají většinu infračervených paprsků - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® mono AR

desky se speciální vrstvou proti poškrábání z obou stran, která zároveň zvyšuje chemickou odolnost materiálu. Pouze pro rovné prosklení, desky není možné ohýbat - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® Hygard CG

bezpečnostní prosklení, desky vyvinuté speciálně pro ochranu před vloupáním hrubými nástroji jako obouručné kladivo nebo sekyra - dostupnost a cena na vyžádání

Makrolon® Hygard BR a MS

neprůstřelný polykarbonát, desky slouží speciálně jako ochrana proti střelným zbraním. Odolávají ostřelování těžkými automatickými střelnými zbraněmi, čímž vyhovují nejvyšším nárokům na ochranu osob - dostupnost a cena na vyžádání

RPC Black

plná polykarbonátová deska vyrobená ze 100 % recyklátu. Nabízí extrémní rázovou odolnost, vysokou teplotní odolnost a dobrou požární klasifikaci - dostupnost a cena na vyžádání

Vlastnosti plných polykarbonátových desek:

 • snadná a rozmanitá zpracovatelnost
 • extrémní odolnost proti prasknutí
 • velmi dobrý prostup světla
 • teplotní rozsah použití od – 100 °C do + 120 °C

Použití plného polykarbonátu:

 • pro vnitřní a venkovní použití
 • prosvětlovací pásy
 • protihlukové stěny
 • přestřešení nástupišť
 • přestřešení volných ploch a čekáren
 • světlíky
 • kryty na bazény
 • ochranné štíty
 • hledí přileb

Odolnost proti ohni:

Plné polykarbonátové desky vykazují vynikající odolnost vůči ohni v porovnání s jinými plastovými prosklívacími materiály. Lze je charakterizovat jako samozhášivé naskapávající materiály.


Požární odolnost:

třída reakce na oheň – B, s1, d0 (dříve dle ČSN 73 0862 - C1: těžce hořlavé)

Index šíření plamene - ČSN 73 0863 - I = 37mm/min

Odkapávání z podhledu - ČSN 73 0865 - materiál hořící neodkapává ani neodpadává


Chemická odolnost:

Ujistěte se o možnosti použití desek v náročných chemických podmínkách (viz. tabulka chemické odolnosti) a kompatibilitě používaných čistících prostředků, jakož i montážních doplňků (těsnění, pásky) s polykarbonátovými deskami. V případě pochybností kontaktujte svého dodavatele.

Čištění:

Při čištění povrchu desek doporučuje výrobce použít vlažnou vodu, slabý roztok mýdla, měkké hadříky nebo houby, případně tlakovou vodu. Nedoporučuje se používat gumové stěrky apod. kvůli nebezpečí poškrábání povrchu desek. Používání ředidel a jiných chemických prostředků, stejně jako odstraňování nečistot z povrchu žiletkami a jinými ostrými předměty je naprosto nevhodné.

MÁTE ZÁJEM PLNÝ POLYKARBONÁT?

Neváhejte nás kontaktovat. Spojte se s odborníkem na polykarbonáty v Českých Budějovicích na telefonním čísle +420 736 674 826 nebo nás navštivte na naší prodejně. Volbou firmy BIFA získáte silného spolehlivého partnera. Těšíme se na vaše podněty.